מיגון קרינה

מיגון אזורים מאוישים מפני קרינת ELF.

קרינה בלתי מייננת בתדרים נמוכים ביותר (ELF) של רשתות החשמל

קרינה אלקטרומגנטית מרשתות חשמל מקיפה אותנו בכל מקום שמתקיימים בו חיים מודרניים , לפיכך חשוב שנכיר טוב יותר את מקורותיה של קרינה זו, את תחום התדרים שלה, את ההשפעות הבריאותיות העלולות לנבוע מחשיפה אליה ואת הנחיות הגופים הבינלאומיים לצמצום החשיפה.

זרמים חשמליים הם מקור לקרינה אלקטרומגנטית. זרמים חשמליים כגון אלה העוברים בכבלי החשמל יוצרים שדות חשמליים ומגנטיים שגודלם תלוי בעוצמת הזרמים ובכיוונם.

בחיי היום-יום אנחנו חשופים לקרינה בלתי מייננת בכל מקום ממקורות שונים:

קרינה בתחום התדרים הנמוכים מאוד (ELF – Extremely Low Frequency) שמקורה במתקני החשמל, קרינה בתחום תדרי הרדיו (RF) שמקורה במתקני התקשורת האלחוטית: טלפוניה ניידת, רשתות סלולריות, מתקני שידור לטלוויזיה ולרדיו , קרינה של האור הנראה, קרינה של אינפרה אדום (תַּת-אדום), חלק מתחום האולטרה סגול (עַל-סגול) ולייזרים.

מחקרים מדעיים מצביעים על פגיעה ונזקים כתוצאה מחשיפה לקרינה זו, על כן מומלץ מאוד לצמצם ככל האפשר חשיפה ממושכת לקרינת ELF, ע"י שימוש בחומרים החוסמים את הקרינה במסלול אל גוף האדם .

כדי להשתמש במיגון הנכון ביותר, ראשית, יש צורך למדוד את רמות הקרינה ואת תדרי הקרינה ולנסות לזהות את המקורות ונקודות החדירה.  או לחילופין על סמך דוחות חיזוי קרינה .

רק אז ניתן יהיה לבחור בפתרון מיגון שיעשה את העבודה בצורה הטובה ביותר. יש לבצע גם בדיקת קרינה לאחר המיגון הכרחית כדי לוודא שהמיגון תוכנן והותקן בצורה נכונה, כדי לוודא כי הוא אכן מצליח לעמוד במשימה וכדי לוודא שאין "הפתעות בשטח" שלא חשבנו עליהן בזמן התכנון.

דרכים למיגון קרינה בתדר 50HZ.

בפעולות להורדת רמות הקרינה החריגות לכמויות תקניות  בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה

 1. שימוש בחומרים מתכתיים בעלי כושר החזרה של השדה המגנטי,או בליעתו .
 2. שימוש במגוון מתכות בעלות תכונות פרו מגנטיות שונות בכמות משתנה בהתאם למדידה של הקרינה בפועל ,או בהתאם לתכנון הנסמך על ביצוע חיזוי בפני קרינה בתחילת הפרויקט .

מגוון המתכות כולל בתוכו לוחות אלומיניום בעוביים  שונים וגם לוחות פלדת שנאים כגון סיליקון סטיל :silicon steel .

כמובן שקיים מבחר נוסף ורב של מתכות מסוגים שונים המותאמים לכל משימת מיגון ,החל מרדיד מתכת המכיל בתוכו שילוב של מתכות מובנה .

יעילותו בגמישותו .

שימושו הוא במיקומים בהם לא ניתן להשתמש בלוחות מתכת גדולים .

ברוב המקרים המיגון מתבצע על גבי קירות ,כאשר המקור המקרין נמצא מעבר לקיר.

מקור זה עלול להיות ,לוח מתח נמוך ,לוח מתח גבוה,חדר שנאים .

הפתרונות המוצעים בחברת מני סגל בע"מ…, כאשר כל לקוח זוכה לליווי צמוד וליחס המתאפיין בשקיפות וזמינות מלאה, החל משלב איסוף הנתונים, דרך שלב התכנון ההנדסי של המפרט הטכני ועד שלב התקנת מערכת המיגון ובדיקות הקרינה. במילים פשוטות ניתן לכתוב כי ניסיון רב השנים של אנשי המקצוע הפועלים בחברה בא לידי ביטוי בכל פרויקט ופרויקט מחדש.

חברת מני סגל בדיקות קרינה ומיגון בע"מ מתמחה במתן אפיון והתאמת פתרונות מיגון וסיכוך של מרחבי מבנה מקרינה אלקטרומגנטית, מספקת פתרונות המתאימים למיגון מפני קרינה אלקטרומגנטית (קרינה בלתי מייננת), קרינה זו היא קרינה הנפלטת מהאנטנות המוצבות ע"י חברות הסלולר השונות ותשתיות רשתות החשמל למיניהן .

בנוסף, הפתרונות מתאימים גם לעסקים או גופים ציבוריים המעוניינים לסגור מרחבים מסוימים במבנה שלהם מפני חדירה לא חוקית ( ציתות ) או למנוע יכולת של תקשורת אלחוטית מתוך המבנה אל מחוצה לו

פתרונות מיגון קרינה מקצועיים

החברה מציעה שירות מקצועי של מהנדס מוסמך ושל מודד קרינה מקצועי  – כולם בעלי הסמכה של המשרד להגנת הסביבה. ברשות בודקי הקרינה שלנו, ציוד  חדיש ומקצועי הכולל את כל האמצעים הנדרשים למדידת קרינה ובדיקות מדויקות לחיזוי והערכת עוצמות קרינה. כמו כן אנו משתמשים בתוכנות המאפשרות ניתוח נתונים בזמן אמת וחיזוי של עוצמת הקרינה. בנוסף אנו מציעים פתרונות מיגון קרינה חדשניים ואיכותיים כולל מחיצות וקירות למיגון קרינה במבנים ובחדרי חשמל.

פתרוונת מיגון קרינה בחדרי שנאים וארונות חשמל

אנו מספקים פתרונות מיגון קרינה לחדרי שנאים ולארונות חשמל, במפעלים, במוסדות חינוך, ובמקומות עבודה. מיגון קירנה יתחיל תמיד בבדיקה של רמת קרינה האלקטרומגנטית הנגרמת כתוצאה מארון החשמל או מחדר השנאים. בתום הבדיקה אנו ממליצים ללקוח על פתרונות המיגון האפקטיביים ביותר להפחתת עוצמת הקרינה המסוכנת כך שיעמדו בתקנים של  המשרד להגנת הסביבה. פתרונות המיגון העיקריים עליהם אנו ממליצים ואותם אנו מספקים הם מיגון לפני הקמת חדר השנאים והכנסת השנאים לתוכו ןמיגון לחדרי שנאים בפעולה . בסיום המיגון מבצעת החברה בדיקה נוספת על מנת לוודא את השגת היעד

מיגון קרינה במוסדות הציבור

מני סגל בדיקות קרינה מתמחה במדידות קרינה אלקטרומגנטית ובהתקנת פתרונות מיגון מתקדמים

ציפוי על ידי חומר למיגון קירנה:
הגנה ומיגון בעזרת חומר ייחודי לציפוי קירות וחלונות במבנה המגורים.  חומר ציפוי זה חוסם טווח גדול מאוד של תדרי התקשורת האלחוטית, עם יכולת ניחות (המעטה) של 90% ויותר מכמות הקרינה שחודרת למבנה טווח הכיסוי הרחב של הציפוי מכסה את כל תדרי התקשורת האלחוטית המסחרית הקיימים היום וגם את רוב התדרים העתידים.
פתרונות מיגון קרינה לבתים פרטים:
מיפוי רמות הקרינה באזורים השונים במבנה המגורים, בניית תוכנית מיגון בהתאם למיפוי רמות הקרינה ומתן הצעת מחיר.
ציפוי קירות מבנה המגורים עם חומר מגן המיועד לשימוש על קירות ,(ציפוי החלונות עם חומר מגן המיועד לשימוש על חלונות ציפוי שקוף ומיפוי רמות הקרינה לאחר המיגון)  לאחר ששכבת ציפוי המגן מתייבשת על הקירות, ניתן לצבוע עליה בכל צבע רצוי.
מיגון על ידי בניית קירות  בלוקים וגבס
מיגון קרינה באמצעות צבע על בסיס לייטקס אקרילי, הכולל רכיבים מוליכים (לא רעיל). הצבע על בסיס מים ובעל יכולת הנחתה של למעלה מ-90% בתחום התדרים של אנטנות הסלולר. ניתן לצבוע מעליו ללא פגיעה ביעילות הנחתת הקרינה. עלות השירות מחושבת על-פי שטח החלונות שיש לצפות.
** עלות השירות מחושבת לפי שטח הקירות שיש לצפות.
מיגון קרינה על ידי ציפוי חלונות
ציפוי חלונות בחומר פלסטי שקוף המיועד לשימוש על חלונות. החומר מפחית  את כמות הקרינה שחודרת למבנה בלמעלה מתשעים אחוזים. לבחירה שני סוגים של חומר, בצבעים שונים.
** עלות השירות מחושבת ע"פ  שטח החלונות אותו יש לצפות.

בנייה של  תוכנית למיגון קרינה
כאשר אתם חשופים לקרינה גבוהה במקום מגוריכם או במקום עבודתכם גם מהחלונות וגם מהקירות הפונים לאנטנה סלולרית הממוקמת בסמוך, אתם זקוקים למיגון על החלונות ועל הקירות גם יחד.
חבילת המיגון כוללת מיפוי רמות הקרינה באזורים השונים במבנה, בניית תוכנית מיגון בהתאם למיפוי רמות הקרינה וציפוי קירות וחלונות המבנה בחומרי המיגון הנזכרים לעיל. לבסוף יבוצע מיפוי רמות הקרינה שלאחר המיגון.
** עלות המיגון מחושבת על-פי שטח החלונות והקירות אותו נדרשים לצפות.

ישנן שתי שיטות מיגון בסיסיות מפני שדות מגנטיים בתדר רשת החשמל :(Hz50)

מיגון קרינה פסיבי  – הפחתת השדה המגנטי ע"י ביצוע מיסוך בין מקור השדה המגנטי לבין האזור בו אנו מעוניינים לצמצם את רמות השדה המגנטי . המיסוך יתבצע ע"י חומרים בעלי מוליכות חשמלית ואו מגנטית גבוהה מאד שיותקנו בתווך בין המקור לבין האזור עליו אנו רוצים להגן . סוג נוסף של מיגון פסיבי עושה שימוש בתילים מוליכים המותקנים בקרבת קווי תמסורת ויוצרים שדות מנוגדים כתוצאה מההשראה האלקטרומגנטית – פחות נפוץ .

מיגון קרינה אקטיבי –  הפחתת השדה המגנטי ע"י שימוש באמצעי חישה המנטרים את השדה המגנטי בסביבה המועדת למיגון כל הזמן ומפעילים משוב חשמלי בסלילי ביטול היוצרים שדות מנוגדים בתוך השטח הממוגן . על שיטה זו יינתן הסבר נרחב בהמשך .

בניית תוכנית מיגון

כאשר אתם חשופים לקרינה גבוהה במקום מגוריכם או במקום עבודתכם גם מהחלונות וגם מהקירות הפונים לאנטנה סלולרית הממוקמת בסמוך, אתם זקוקים למיגון על החלונות ועל הקירות גם יחד.

חבילת המיגון כוללת מיפוי רמות הקרינה באזורים השונים במבנה, בניית תכנית מיגון בהתאם למיפוי רמות הקרינה וציפוי קירות וחלונות המבנה בחומרי המיגון הנזכרים לעיל. לבסוף יבוצע מיפוי רמות הקרינה לאחר המיגון .

המלצות

 • מכתב המלצה – להט הנדסת חשמל
 • המלצה מ- אלקה – חשמל ואלקטרוניקה בע"מ
 • המלצה מנוב מערכות בע"מ
 • ברצוננו להמליץ בחום על שירותו המקצועי והאדיב של מני סגל. בזכותו פתרנו בעיה סבוכה מאוד בקלות יחסית, ואבן גדולה ירדה לנו מהלב.

  לפני כשנה סיימנו לבנות את ביתנו. עקב טעות תכנונית, לוח החשמל של הבית נמצא בצמוד לחדר הילדים, היכן שאמורה להיות מיטת פעוט. לאחר מחקר קצר, הבנו שיש כאן סכנה ממשית וחיפשנו איש מקצוע שיעזור לנו.

  לשמחתנו הרבה, הגענו למני. מני מהרגע הראשון היה מקצועי מאוד, הסביר לנו בצורה פשוטה בכל שלב את הבעיות, את הפתרונות האפשריים העומדים בפנינו כולל כל ההשלכות שלהם, כלכליות ומבניות. בסובלנות רבה, מני ישב והסביר לנו גם את כל הרקע הטכני לבעיות שנוצרו כך שנבין לעומק את שורש הבעיה וכיצד ניתן לפתור אותה.

  מני אכן זיהה כי קיימת קרינה חזקה המסכנת את הילדים הישנים בסמוך. למזלנו, מני אינו רק בודק קרינה אלא גם בודק חשמל ולכן ידע להציע לנו על המקום פתרונות בתחום החשמל וההארקה. האלטרנטיבה שמוצעת לרוב היא של מיגון, שמאוד יקר ומאוד מסרבל את החיים בחדר ממוגן.

  מאיר היה ישר והגון מספיק להסביר כי פתרון חשמלי אינו וודאי, יש לנסות ולראות. לכן התשלום עבור העבודה הוגדר כנגד הצלחה בלבד (איזה איש מקצוע היום מציע כזאת עסקה??), וכן הגדרנו בדיוק את התנאים להצלחה ע"מ למנוע ויכוחים בדיעבד.

  לשמחתנו, מני הצליח לפתור את הבעיה בצורה קלה, מהירה וזולה יחסית לאלטרנטיבות. הוא גם היה זמין לשאלות נוספות והתלבטויות בנושאים אחרים ללא תשלום וללא המתנה.

  מני- מזל גדול שהצלחנו להגיע אליך, בעזרתך אנחנו הרבה יותר רגועים ובטוחים. הורדת לנו המון דאגות מהראש, וליווית אותנו בכל צעד והתלבטות בדרך.

  ממליצים בחום להשתמש בשירותיו, אלו נושאים שדורשים הבנה עמוקה וכדאי להשתמש במקצוענים ביותר!

  תודה רבה,

  נטע ונמרוד

  קרינה אלקטרומגנטית בישוב
  הנדון: המלצה חמה על שימוש בשירותיו של מני סגל

על ההבדל בין מיגון קרינה פאסיבי מול אקטיבי מעודכן לפברואר 2021.

בשיטות מיגון בפני שדות מגנטיים בתדר רשת החשמל ,ישנן שתי שיטות מיגון בסיסיות .

האחת מיגון קרינה פסיבית .

בשיטה זו הפחתת השדה המגנטי מתבצעת ע"י ביצוע הלכה למעשה מיסוך בין המקור המקרין את השדה המגנטי ,לבין האזור בו נמצאים ,ושוהים בני האדם במצב של שהייה ממושכת ,ואשר שם אנחנו רוצים ,שואפים ,ומצליחים למגן ,ולהפחית את רמות הקרינה אל הערכים הנדרשים .

שיטה נוספת : מורכבת יותר הינה מיגון קרינה אקטיבי – בשיטה זו אנו עושים שימוש באמצעי חישה המנטרים את השדה המגנטי בסביבה המועדת למיגון כל הזמן ,ומפעילים משוב חשמלי בסלילי ביטול היוצרים שדות מנוגדים בתוך השטח הממוגן .

שיטה זו יקרה יותר ,מורכבת יותר,ונדרש תכנון מקדים מורכב ביותר + עבודות נרחבות בשטחים החיצוניים מחוץ למבנים הנדרשים במיגון האקטיבי.

על כן השיטה נפוצה ביותר ברחבי מדינת ישראל הינה המיגון הפסיבי שעל פי הערכות זהירות הינו נפוץ בערך של 98% מסך כול מיגוני הקרינה המבוצעים בארץ לעומת כ2% של מיגונים אקטיביים .

ומפה נצא ונבין שבמאמר הבא נרחיב אודות ההדגשים הרצויים והחשובים ביותר עליהם צריך לשים את הדגש בעת בחירת חברה המבצעת את המיגון הפסיבי .