בדיקות קרינה אלקטרומגנטית מרשתות חשמל ומכשירי חשמל

זרם חשמלי יוצר סביבו קרינה אלקטרומגנטית הבנויה משדות מגנטים וחשמליים. עוצמת הקרינה נמצאת ביחס ישר לעוצמת הזרם במוליכים. בנושא זה נכללים מספר של קרינות שונות, בעלות תכונות שונות זו מזו למשל: קרינת רנטגן, אולטרא-סגול, אור נראה לעין, אינפרא- אדומה, גלי רדיו ועוד. סוגי הקרינות הללו נבדלות לפי אורך הגל. כאשר בוחנים את הנזק הנגרם לאדם, מבחינים בשתי רמות עקריות: קרינה מייננת וקרינה בלתי מייננת. הקרינה המייננת היא בתחום הגלים המאוד קצרים עם פגיעה רבה מאחר והיא נושאת אנרגיה רבה ופוגעת במבנה האטומי והמולקולרי של חומרים. קרינה זו  נוצרת מחומרים רדיו-אקטיבים. המחקרים מצביעים כי חשיפה לקרינה בלתי מיינננת לאורך זמן עלולה לפגוע בילדים ב 20% יותר בהשוואה למבוגרים. ההשפעות העיקריות שאובחנו הן לוקמיה ואו פגיעה ברקמות. אירגון הבריאות הראו שקיים קשר אפשרי בין חשיפה לאורך זמן לשדות מגנטיים לבין פגיעה בבריאות, ובעיקר השפעה לרעה על הרכב הדם. עקב ממצאים אילו, פרסם אירגון הבריאות העולמי (WHO)  המלצות לגבי כללי זהירות בחשיפה אלקטרו מגנטית בכדי למזער את הנזקים האפשריים במיוחד לילדים, שהם הרגישים ביותר לסכנות בפני קרינה זו.

bdikot hashmal new

בישראל קבע המשרד לאיכות הסביבה סף חשיפה בריאותי לשדה מגנטי של 1000MG ולשדה חשמלי 5000V/M .
חשוב להדגיש כי סף זה מתייחס לחשיפה קצרת מועד.

החל משנת 2001 המשרד לאיכות הסביבה המליץ לכל גורמי התכנון הסביבתי ולחברת החשמל לתכנן ולהפעיל את קווי המתח ומתקני ההשנאה החדשים כך שלא יגרמו לחשיפת הציבור לשדה מגנטי העולה על 10MG בממוצע ע"פ 24 שעות ביממה.
ראוי לציון כי הארגון הבינלאומי לחקר הסרטן (IARC) קבע ב 2001 כי מתקני חשמל החושפים את הציבור לאורך זמן לשדה מגנטי העולה על 2MG ,הם גורם אפשרי לסרטן.

מדידות קרינה אלקטרומגנטית מרשת החשמל -סוגים של בדיקות קרינה

א. מדידת קרינה מארונות חשמל – ארונות חשמל  הינם מקור רב עוצמה לשדות מגנטיים . במידה וקיים אזור בו
שוהה אוכלוסיה בסמיכות לארון חשמל קיימת אפשרות לחשיפה גבוהה לקרינה מגנטית.

ב. מדידת קרינה משנאים ומקווי מתח עליים – שנאים נמצאים על עמודי חשמל באזורי מגורים ובחדרי שנאים
בבנינים. בשנאים זורמים זרמים גבוהים וקיימת מהם הקרנה של שדות מגנטים בתדרי הרשת. במצב בו
ממוקם שנאי בקרבה של מספר מטרים , עלולה להיווצר   קרינה מגנטית גבוהה לשוהים בסמיכות לו. לגבי מתח
עילי המשמש להעברה של הספקים גבוהים של החשמל, קווים אלה מייצרים שדה חשמלי ושדה מגנטי גבוה
במיוחד בקרבתם ומתחתם. לכן בסמוך לבתי מגורים הקרובים לקווים אלו יתכנו עוצמות קרינה גבוהות
אשר דורשות בדיקות קרינה ומדידות עוצמה.

ג. מדידת קרינה מחימום ריצפתי- שיטת חימום זו הינה שיטה בה מחדירים גופי חימום חשמליים מתחת לרצפה,
כאשר מופעל החימום עובר בגופי החימום זרם חשמלי הגורם לחימום גופי החימום ובהמשך לחימום הריצפה.
אולם הזרם אשר גורם לחימום גוף החימום והרצפה גורם לשדה מגנטי חזק באזור הרצפה המחוממת. שדה זה
עלול להגיע לרמות הגבוהות מהערכים המומלצים ע"י המשרד לאיכות הסביבה ויכול להוות סכנה מוחשית לילדים קטנים הזוחלים על הרצפה. ראוי לציין כי מחקרים אמפידיולוגים מצביאים על כך כי בחשיפה של 3-4MG ישנם פי שניים מיקרי לוקמיה בילדים מאשר ברמות חשיפה נמוכות יותר.

 

סכנות קרינה מחדרי שנאים –
המודעות ההולכת וגוברת לסכנות החשיפה הממושכת לקרינה אלקטרומגנטית תורמת לחשיבות נושא המיגון בפני קרינה. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מוכיחים קשר ישיר בין חשיפה ממושכת לקרינה אלקטרומגנטית מרשת החשמל להתפרצות מחלות קשות ונזקי בריאות שונים, בייחוד בקרב ילדים. חשוב לדעת כי בבנייני מגורים, בבנייני משרדים ובמבני תעשייה נמצאים חדרי שנאים שתפקידם להעביר את מתח התמסורת המגיע מחברת חשמל (מתח עליון) למתח המתאים לשימוש של מכשירי החשמל בבית ובעסק (מתח תחתון). כתוצאה מהפעולה נוצר שטף אלקטרומגנטי גבוה העלול לסכן את הדיירים הנמצאים בקרבתו לאורך זמן. לפיכך, המשרד להגנת הסביבה קבע הנחיות הנוגעות לאזורי שהייה בסמוך לחדרי שנאים ותקנון לביצוע בדיקות קרינה מקצועיות ומהימנות.

בדיקות קרינה ELF - Electro magnetic Frequncy

בישראל מוצבים קווי מתח גבוה בסמוך בסמוך לבנייני מגורים, בתי ספר, מבני ציבור ועוד.

ובכך קיימת האפשרות לחשיפה של עוצמות גבוהות של השדה המגנטי.

בדיקת קרינת ELF מאשרת לכם לדעת מהי עוצבמת הקרינה האלקטרומגנטית באזוורכם ובסביבת  החיים שלכם. התקשרו אל מומחי הקרינה שלנו  לוודא שאתם בטוחים

מה קורה לגופנו כאשר אנו נחשפים לקרינה? (ע"פ מחקרים)

קרינה בעוצמה הגבוהה פי 32 מהתקן – נצפו שינויים בתמונת דם בד”כ חוזר על עצמו לאחר מאה שעות מחשיפה.

קרינה בעוצמה הגבוהה פי 10 מהתקן – נצפו שינוים בתפקוד בלוטת -המגן והפרשת בלוטות פנימיות.

קרינה בעוצמה הגבוהה פי 400 מהתקן (כל-גופי) עליית עומס החום וטמפ’ הגוף, עלייה בתפוקת הלב, בזרימת-הדם ע”פ העור ובהזעה, ירידה בתפקודים מנטליים, שינויים פיזיולוגיים אחרים. בחשיפות גבוהות: עקה, כאבי-ראש, סחרחורות, טשטוש בחשיפות קיצוניות: התמוטטות המערכת התרמורגולטורית, עד-כדי מוות כשל תרמורגולטורי ומוות

*רמת השדה האופיינית לציבור הרחב אינה עולה על 1 MG .
שירותי המדידה הניתנים ע"י המשרד הינם בהיתר שירות מספר 2162-01-4 של המשרד להגנת הסביבה
הנחיות עדכניות לגבי חשיפת האוכלוסיה לקרינה אלקטרומגנטית בתדר רשת החשמל לפי המלצות המשרד להגנת הסביבה.http://www.sviva.gov.il/bin/en.jsp?

השפעות קרינה אלקטרומגנטית על שווי נכסים

קרינה אלקטרו מגנטית מרשת החשמל וממשדרי רדיו מיקרוגל סלולר עשויה לפגוע באופן משמעותי בשווי הנכס משתי סיבות:

  1. סיבות פסיכולוגיות – פחד מקרינה גם כאשר הקרינה נמוכה אבל גורמת לאנשים לחשוש מנזקי הקרינה למראה מקור הקרינה (עמוד חשמל או אנטנה ) דבר שמביא לאובדן של קונים פוטנציאלים ובעקבות כך לירידת מחיר.
  2. רמות קרינה גבוהות אשר מונעות שימוש בחלק מאזורי הנכס או השקעה יקרה במיגון כנגד קרינה
    בדרך כלל מצב זה מביא הפחתת ביקוש לנכס וירידות קיצוניות במחיר.

בשנים האחרונות הזיהום האלקטרו-מגנטי גדל בצורה משמעותית בגלל השינויים הגדולים בתחום תשתיות החשמל והכבישים, הקמת כמות עצומה של אנטנות סלולאריות וכיסוי אלחוטי. גורמים אלה הביאו לגידול דרמתי של 40% במספר התביעות המוגשות על רקע ירידת ערך נכסים. תופעה זו נמצאת בעלייה מתמדת בעקבות הנזקים הכבדים לבעלי הנכסים

המלצות המשרד להגנת הסביבה להפחתת החשיפה לקרינה בלתי מייננת:

להלן מספר המלצות להפחתת החשיפה לקרינה בלתי מייננת במוסדות חינוך:

  1. בצעו טיפול להפחתת רמת הקרינה סביב לוחות וארונות חשמל– יש לבצע טיפול להפחתת רמות הקרינה סביב לוחות וארונות חשמל על ידי הסדרת ההארקות והחיבורים ורק במידת הצורך על ידי מיגון יעיל
  2. הימנעו ממיקום עמדות עבודה סמוך ללוחות וארונות חשמל שלא טופלו– יש להרחיק את עמדות העבודה של התלמידים והמורים כ-1.5 מטר מהקיר בו ממוקם לוח חשמל או ארון חשמל שטרם טופל
  3. בדקו את משנק התאורה האלקטרונית– יש לבדוק ולהחליף במידת הצורך את המשנק של התאורה הפלורסנטית או להחליף לתאורה עם הצתה אלקטרונית
  4. העדיפו שימוש ברשת אינטרנט קווית– יש להעדיף שימוש ברשת אינטרנט קווית. במידה והדבר אינו מתאפשר, מסיבות בטיחותיות או פדגוגיות, יש לעשות שימוש ברשת אלחוטית המשדרת רק בזמן הגלישה ולמנוע מצב שבו כל המחשבים בכיתה משדרים בו זמנית

הימנעו ממיקום עמדות עבודה בסמוך לציוד בעל מנוע חשמלי – יש לשמור על מרחק של כ-1 מטר בין ציוד בעל מנוע חשמלי לעמדת עבודה

סכנת החשיפה למקורות קרינה במוסדות ציבור

מוסדות ציבור רבים שנבנו לפני עשרות שנים כאשר עדיין לא הייתה מודעות לקרינה אלקטרומגנטית. מוסדות ציבור רבים  הוקמו בסמוך למקומות קרינה כמו גנרטורים ,עמודי חשמל מתח גבוה,קרינה מאל-פסק שנמצא באזור רגליהם של העובדים בסביבת מחשב, ארונות חשמל ותקשורת חדרי שנאים, כבלי חשמל עמוסים העוברים ברצפות/תקרות וכו'. בנייה זו גורמת לכך שאדם שנמצא בסביבת הקרינה לאורך זמן נחשף לרמות חריגות של קרינה אלקטרומגנטית. למקורות קרינה שונים עלולה לגרום לסכנות בריאותיות חמורות ולהתפתחות מחלות קשות. באמצעות מיגון נכון ויעיל אפשר להפחית את הקרינה.

יש לבצע בשלב הראשון מדידת קרינה מסודרת ומדויקת על ידי גורם רשמי ומוסמך בנושא על מנת לזהות את הקרינה האלקטרומגנטית ועוצמתה.

בשלב השני שלאחר ניתוח הנתונים שנמדדו, ניתן לקבל החלטה לגבי אופי הפעולה הנדרשת למיגון הקרינה כך שנוכל להגיע לפתרון יעיל ובטוח.
מיגון הקרינה נעשה ביחס לאזורי העבודה/קבלת קהל ,כך שהוא מתבצע על פי מפרט בהתאם לעוצמת וכיווני מקור הקרינה ע"מ להגיע לתוצאות משביעות רצון ועמידה ביעד המבוקש על פי ההמלצות של המשרד להגנת הסביבה.

http://www.mako.co.il/news-israel/health-q4_2014/Article-9814b292d893a41004.htm

דוח : קרינה מסוכנת בגנים ובבתי הספר ברחבי הארץ

מסמך של המשרד להגנת הסביבה חושף כי ביותר בארבעים אחוזים מהמוסדות החינוכיים אשר נבדקו ברחבי הארץ התגלו ממצאים חמורים על היקף קרינת החשמל, המגבירה את הסיכון למחלת הסרטן. האם בית הספר שבקרבת מגוריכם חשוף לקרינה המסוכנת?

ייתכן וילדכם שוהים בבית ספר ובו רמות קרינה גבוהות! האם שאלתם את עצמכם מתי נעשתה בדיקת קרינה? האם בדיקת הקרינה נכונה? האם היא תקפה?

על פי מספר רב של בדיקות קרינה מרשת החשמל בבתי ספר בארץ ניתן להסיק כי בהרבה בתי ספר ישנה בעיית קרינה אלקטרומגנטית מרשת החשמל אשר מסכנת את בריאות ילדינו .

לשם כך נערך בכנסת  דיון בנושא   אשר אפשר לדרישות ההורים להישמע ובו הוחלט לפעול לביצוע  בדיקות קרינה אלקטרומגנטית לפי דרישה.

אך ישנן לפחות 2 בעיות שיכולות להוביל למצב שבו ילדכם יחשפו לקרינה לפעמים אפילו בעוצמה גבוהה מאוד.

בעיה מס 1 (מקצועיות) לפי תקנות המדידה שנקבעו ע"י המשרד להגנת הסביבה יש לבצע מדידת קרינה בנקודות בהם שוהים תלמידים ובכל נקודה יש לבדוק את הערכים עד קבלת קריאה יציבה. בבית ספר שבו כ 40 כיתות, חדרי מחשב ועוד כמה אזורי שהיה, הבדיקה יכולה להמשך מספר שעות. אולם בפועל ישנם מקרים בהם הבדיקה מתבצעת במשך כחצי שעה עד שעה. בודקי קרינה מנוסים שמכירים היטב את הנהלים ואת מכשיר המדידה בו הם משתמשים יכולים לבצע קריאת מדידה מהירה נכונה ומדויקת. בפועל, בדיקות הקרינה מבוצעות ע"י בודקי קרינה שזוכים במכרז העיריה ( לרוב, הזול מנצח) ולא תמיד בודקי הקרינה מנוסים מספיק בכדיי לא לטעות בבדיקת קרינה מורכבת כגון בדיקת קרינה בבתי הספר.

בעיה מס 2 (התיישנות המדידה) כפי שהוזכר, רשת החשמל בבתי הספר מסועפת ומורכבת. כאשר תשתית רשת החשמל במצב תקין לא אמורה להיות בעיית קרינה מתשתית החשמל. בפועל אנו מוצאים מספר רב של מבנים בהם ישנה בעיית קרינה חמורה מתשתית רשת החשמל וזאת בשל חיבורים לקויים שנעשו יל ידי חשמלאים שונים לצורך עבודות שונות בתשתית רשת החשמל במהלך שנת הלימודים או במהלך החופשות. למעשה התערבות לא נכונה בתשתית רשת החשמל (בד"כ ע"י חשמלאי שלא מודע להשלכות פעולותיו) עלולה ליצור בעיית קרינה חמורה אשר מבטלת את מדידת הקרינה שנעשתה בעבר והופכת אותה ללא רלוונטית. מנסיוננו, כל התערבות בתשתית רשת החשמל מצריכה בדיקת קרינה מחודשת בבית הספר.

להלן מספר פתרונות:

  1. לדאוג שמבצע מדידת הקרינה יהיה בודק קרינה מנוסה ובעל נסיון בבדיקת קרינה בבית הספר. לא לחפש את הזול ביותר כי במקרה זה הזול עלול להיות היקר ביותר (בריאות הילדים).
  2. לדאוג כי כל תיקון ואו שינוי בתשתית החשמל תאושר ע"י בדיקת קרינה חדשה!

לבצע בדיקות קרינה באופן שותף אחת לשנה לפחות .