זיהום חשמלי

רקע

המושג זיהום חשמלי איננו חדש.

למעשה כבר בשנת 97, בספר רוסי  שעוסק בנושא קרינה אלקטרומגנטית – Electromagnetic fields and the life environment הייתה התייחסות לנושא זיהום חשמלי, עמוד שלם הוקדש לנושא.

השפעה של זיהום חשמלי על בריאות האדם

מבחינתה התייחסות רפואית –  ישנם מספרים רופאים וחוקרים שבודקים את הנושא, עוד טרם התעוררות המודעות לנושא בישראל, וביניהם:

 • ד"ר סמואל מילהאם, אפידמיולוג ממחלקת הבריאות של וושינגטון, ארה"ב – ד"ר מילהאם כתב ספר בנושא ואף ביצע מס' מחקרים.
 • ד"ר מגדה חוואס –חוקרת מאוניברסיטת טורונטו , קנדה. ד"ר מגדה חוואס ביצעה אף היא מס' מחקרים בנושא.
 • ד"ר עדיאל תל אורן – ד"ר עדיאל תל-אורן הוא רופא כללי (MD), דוקטור לכירופרקטיקה (DC), מוסמך ע"י המועצה האמריקאית לתזונה קלינית (DACBN&LN&CCN), ע"י המועצה האמריקאית לרפואה פונקציונאלית (DABFM), ע"י המועצה האמריקאית לחקר מוגבלויות (FABDA), וע"י המועצה האמריקאית לרפואה אוקסידטיבית (DABOM). הוא מכהן כפרופסור באיגוד האמריקאי והבינ"ל להסמכת תזונאים קליניים (IAACN).
 • ד"ר עדיאל חוקר את נושא הזיהום החשמלי , ואת המסננים מזה 8 שנים, עוד טרם הגעתם ארצה.

ישנם מאמרים ומחקרים  רבים ונוספים בנושא – במידה ותהיה מעוניין נשמח לשלוח אליך.

כמוכן, ישנו פטנט על המד GS – המד הינו המצאתם של המהנדס דייב סטטצר  ופרופסור מרטין גרהם  (לו דרך אגב יש עוד כ 70 פטנטים על שמו). תוכל לראות את האישור לפטנט בקבצים המצורפים.

דיון

זיהום חשמלי נמצא בטווח התדרים הקרוי לרוב "תדרי רדיו," או RF. "מחלת גלי רדיו" שהיא תופעה מוכרת ומתועדת היטב.

 • תדרי רדיו [RF] הינם גבוהים עד פי 2500 מתדר הבסיס של רשת החשמל – 60 הרץ, ולכן הם מכילים כמות אנרגיה גדולה עד פי 2500. בתהליך הנקרא צימוד קיבולי עוברת אנרגיה זו אל הגוף האנושי מתוך רשת החשמל שבקיר.

מכיוון שהאנרגיה החשמלית העוברת צימוד לגופינו נמצאת ביחס ישר לתדר, הרי שהשפעתה של טכנולוגיה חדשה זו נקראת "מזהם שנוכח בכל מקום".

משמעות הדבר היא שתדרים גבוהים מקיפים אותנו תמיד, כל אימת שאנו נכנסים או שוהים במבנה כלשהו. אנו מכנים את המתקפים הללו בשם "חשמל מזוהם".

הפיזיקה אשר מאחורי מתקפים אלו, או "חשמל מזוהם" עובדת באופן הבא:

 • כאשר זרם חשמל בתנועה נעצר באופן פתאומי מתרחשת עליית מתח חדה ופתאומית אשר עוצמתה נקבעת ביחס ישר למהירות בה נעצר הזרם.
 • המשוואה המבטאת את עליית המתח הזו היא V=L×di/dt. "V"מבטא את ערך המתח.
  "L" מבטא את תכונת ההשראות של המעגל החשמלי בו זורם הזרם.
  ו – "di/dt" מבטא את קצב השינוי בזרם כפונקציה של זמן.
 • משום כך, כאשר מכבים את הזרם, המהירות שבה הוא מכובה היא זו שקובעת את גודל ושיעור עליית המתח. עליית המתח תדעך עם תנודותיה בתדר התהודה של המעגל החשמלי.

מדידות החשמל המזוהם:

לצורך מדידת החשמל המזוהם, פותחו מעגלים חשמליים פשוטים . קריאות בזמן אמת סופקו על-ידי משקף תנודות (אוסילוסקופ), והתאפשרו על-ידי התקנת מסנן מעביר-גבוהים (10 קילו הרץ) בחיבור טורי בין השקע (מקור הזרם) ובין משקף התנודות (יעד הזרם).

בניסיונות רואים שהמסנן הפחית את משרעותיהם של כל התדרים מתחת ל-10 קילוהרץ. העקומה מראה את רמת ההנחתה בדציבלים (dB):

 • מתח של     60 הרץ מונחת ב-124 דציבלים, דהיינו מקדם הנחתה של 6.25×10-07.
 • מתח של     100 הרץ מונחת ב-92 דציבלים, דהיינו מקדם הנחתה של 2.50×10-05.
 • מתח של     1 קילוהרץ מונחת ב-28 דציבלים, דהיינו מקדם הנחתה של 4.00×10-02.
 • מתח של     10 קילוהרץ מונחת ב-6 דציבלים, דהיינו ב-50%.
 • מתח של     13 קילוהרץ מונחת ב-4 דציבלים, דהיינו ב-36%.
 • מתח של     21 קילוהרץ מונחת ב-2 דציבלים, דהיינו ב-20%.
 • מתח של     37 קילוהרץ מונחת ב-1 דציבל, דהיינו ב-11%.

אלו שסובלים מרגישות-יתר לחשמל EHS יכולים למצוא מעט מאוד סיבות לגילוי הגורם לסימפטומים שהם חווים, וישנם אמצעים להקל על הסבל שלהם. סימפטומים אלו הגיעו מעייפות כרונית, דיכאונות וכאבי גוף שונים עד לכדי אובדן זיכרון, נדודי שינה קבועים ובעיות נוספות. מחקרים עדכניים אשר מראים שעבור חולים רבים חשמל מזוהם הוא הגורם לרוב הבעיות.

כתבה על אלקטרו גארד
כתבה על זיהום חשמלי

זיהום חשמלי במונחים הפשוטים הוא רעש הנוצר ומועבר ע"י מערכת אספקת חשמל וע"י מוצרי חשמל ביתיים וקווי מתח. הסוג הזה של החשמל מזוהה בתדירויות גבוהות kHz 4עד 100kHz להן יכולות להיות השפעות שליליות על הגוף שלנו.

ניתן להבין מדוע אנו דואגים לגבי זיהום חשמלי ישנן צורות אחרות של זיהום כגון זיהום אוויר, זיהום המים או זיהומי רעש שונים. עד כה לא היה את היכולת למדוד את כמות הזיהום החשמלי המזיק שקיים במבנה, בבתי-הספר ובמקום העבודה שלנו. קשה למדוד את ההשפעות המזיקות של משהו שהוא בלתי נראה וחסר ריח, בייחוד כאשר מדובר במשהו שאנו חושבים שהוא בטוח לשימוש.

גישה חדשה לבעיה ישנה

רעיון הזיהום החשמלי אינו חדש כלל וכלל. מה שכן בגדר חידוש היא ההבנה שלזיהום החשמלי יש השפעה רחבה יותר, ועל אנשים רבים יותר, מכפי ששוער בעבר. כעת, עם מסנן אלקטרו גארד Stetzerizer® ניתנת לך ההזדמנות להגן עליך ועל משפחתך מההשפעות המזיקות של החשמל המזוהם.

מסנן אלקטרו גארד Stetzerizer® המיוחד מבוסס על תיאוריות אלקטרומגנטיות בנות כ-100 שנים ועל עקרונות והנדסת חשמל בני כ50 שנים לפחות.

המסננים שהוכחו שהם היעילים בהפחתה של חשמל מזוהם מרשתות חיווט חשמל שנמצאות במבנים , בבתי הספר ובמשרדים. מסנני האלקטרו גארד פותחו בצורה שיתאימו לשקעי חשמל או למפצלים שונים ע"י החיבור הפשוט.

מסנן אלקטרו גארד Stetzerizer® המוצר היחיד מסוגו שנבדק מדעית וידועה יכולתו להפחית את החשמל המזוהם מרשתות חשמל. מסנני אלקטרו גארד פותחו בארה"ב ונמכרים בעולם בחמש השנים האחרונות, מאושרים על ידי מכון התקנים הישראלי ,והם עומדים בתקנים המחמירים של האיחוד האירופאי באיכות, בטיחות ואמינות.

לבית הישראלי בממוצע דרושים כ 15 מסננים שניתן להתקנה בקלות.

בריאות10 עם רפי קרסו, ערוץ 10
בריאות10 עם רפי קרסו, ערוץ 10
Dirty Electricity - Rays of Rash
Dirty Electricity - Rays of Rash
המעבדה ערוץ 1
המעבדה ערוץ 1
Dirty Electricity Explained
Dirty Electricity Explained